Vizita Patriarhului Ecumenic la Biserica Greaca din Bucuresti

Vizita Patriarhului Ecumenic la Biserica Greaca din Bucuresti

In contextul vizitei in Capitala Romaniei, la sarbatoarea Cuviosului Dimitrie cel Nou, dar si cu prilejul celei de-a doua zile nationale a Greciei, Sanctitatea Sa Bartolomeu, Arhiepiscop al Constantinopolului Noua Roma si Patriarh Ecumenic, s-a aflat, Joi, 28 octombrie 2010, in mijlocul credinciosilor din comunitatea greaca din Capitala.

Ziua de 28 octombrie este sarbatorita drept a doua zi nationala a Greciei, pentru ca, la 28 octombrie 1940, primul-ministru grec Ioaniss Metaxas refuza tranzitarea tarii sale de catre trupele italiene fasciste, respingand ultimatumul lui Benito Mussolini; in aceeasi zi, Grecia era atacata si intra in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Aceasta data a ramas in istoria poporului elen drept "Ziua marelui NU" sau "Ziua demnitatii", a doua zi de insemnatate nationala a Greciei, dupa sarbatoarea Bunei-Vestiri ce aminteste Razboiul de Independenta declansat la 25 martie 1821 pentru eliberarea de sub dominatia otomana.
 
Cu aceasta ocazie, in Paraclisul Ambasadei Greciei, cunoscut si ca Biserica Greaca din Bucuresti, a fost oficiata, in prezenta Sanctitatii Sale, slujba Vecerniei.
La slujba au participat, alaturi de delegatia Patriarhiei ecumenice, corpul diplomatic al Ambasadei Greciei, tineri de la scoala Greaca din Bucuresti, precum si reprezentanti ai Bisericii noastre.
A urmat o receptie gazduita de Georgios Poukamissas, ambasadorul Republicii Elene la Bucuresti, in care Patriarhul Ecumenic s-a intalnit cu membrii comunitatii elene din capitala. Delegatia a fost insotita de PS Ciprian Campineanul, Episcop-vicar patriarhal.